O tom, že rock a metal nie je len hudba, ale umenie, ktoré sa odzrkadľuje na životnom štýle, vás presvedčí tento seriál. Súčasne s gitarovými sólami, agresívnym spevom a inými fantastickými hudobnými prvkami prináša tento žáner hudby aj štýl, ktorý nie je len o dlhých vlasoch a čiernych tričkách s potlačou. Vývoj metalovej módy môžete sledovať v tomto seriáli, ktorý vás prevedie jednotlivými dych berúcimi etapami od počiatku Elvisového rock and rollu cez glamrockové kreácie osemdesiatych rokov až po súčasné alternatívne štýly.
V záplave najtemnejšej farby ostaneme aj tento týždeň. Ešte drsnejší ako temná subkultúra sú totiž black metalisti. Tento týždeň sa ocitnete v záplave rockového smogu, ktorý vedia vytvoriť kapely tohto žánru, ale aj morbídne zamaskovaní. Vitajte v temnom lese krvi, nechutností, smrtiacej symboliky, drsných masiek a agresie, ktorá sa odráža na stylingu tak vražednom, až z toho ide mráz po chrbte.
Všade smrť a mŕtvoly
Nórska kapela Mayhem potvrdzuje brutalitu, ktorú v sebe tento druh metalu skrýva. Aj keď bežne na obrázkoch pôsobia ako tradičná metalová kapela, ktorá foto spestrila visiacou lebkou, na koncerte sa vedia vyfarbiť, konkrétne bielou farbou na tvári a dymovo zafarbenými očami ponorenými do čiernej farby. Čo sa týka oblečenia, na plnej čiare vyhráva ako inak než čierna farba zafarbujúca odevy s antikresťanskými motívmi. Spevák Dead prejavuje autentickosť absurdnosti tohto žánru napríklad tým, že zakope svoje oblečenie pod (čiernu) zem a nakoniec ho vytiahne a pokojne ho oblečie. Nemá problém ani skryť mŕtvu vranu do vrecka a nakoniec k tejto hnilobe čuchať preto, aby „cítil“ smrť. Mimochodom, tá hrá v tomto žánri prím, ale to je snáď aj zbytočné písať.
„Klišé“ black metalovej scény je kapela Dark Funeral, ktorej názov už nemohol byť výstižnejší. Namosúrení vlasáči v podivných kúskoch, ktoré pripomínajú rozbité časti akéhosi brnenia, držiaci halapartne, vyzerajú, akoby sa práve vrátili zo záhrobia. Ak sa lepšie prizriete, môžete si všimnúť, že svoj hnev zdôrazňujú make-upom, ktorým zvýraznia vrásky zloby.
Make-up s obľubou používa ďalšia trojica zo Škandinávie, Immortal, zväčša vystupujúca v čiernobielej podobe. Títo drsňáci sa vyžívajú v nosení kovových nárukavníkov siahajúcich až k predlaktiam s nehorázne špicatými a dlhými ostňami. Tie, mimochodom, už vôbec nie sú len trblietavými pichliačikmi, pokojne by mohli spôsobiť krvavé zranenie. Ale o to vlastne vyznávačom tohto štýlu ide. Prezentovať sa s drsnými zbraňami, vyzerať ako mŕtvola a priblížiť sa imidžom k fascinujúcej a nepoznanej smrti.
Takto nejako vyzerajú aj členovia kapely Marduk, ktorí akoby vyliezli z vlhkého a špinavého hrobu. Satyricon znázorňuje symboliku ukončenia života s ohňom a prázdnym pohľadom, prípadne chladnými modrými fľakmi okolo očí. Najozrutnejšie postavy uznávajúce tento žáner nemajú problém sa na koncertoch vyzliecť, znázorňovať ukrižovanie a vyvolávať satanistické tendencie.
Vaša podoba
Ak sa chcete vydať na nejaký fest alebo koncert milovníkov smrti, chce to určite odevy v čiernych farbách, kovové šperky s podivnou symbolikou a ťažké topánky až po kolená, najlepšie po stranách vybíjané. Oči podmaľujte čo najväčším množstvom čiernej farby a dúhovky ponorte do apatie pomocou nezvyčajných šošoviek. Nezabudnite na mŕtvolne bledý make-up. Skvelou voľbou je inšpirácia spevákom Abbathom z Immortal a hocijaký element evokujúci smrť.
V utajení
Znetvorenie tváre pomocou make-upu nie je možnosťou len v čiernom podzemí, ale aj na výslní metalu. Hmotne tvrdšou možnosťou ako farby môžu byť masky, ktoré patria k fascinujúcemu stylingu kapiel, i keď nepatria k black metalu. Typickými príkladmi sú kapely, ktoré s týmto žánrom nesúvisia a sú mnohokrát odmietané zarytými fanúšikmi metalovej hudby, napríklad Slipknot, Mushroomhead, alebo Mudvayne, no nemožno im uprieť originalitu vzhľadu, vďaka prepracovanosti a nápadu, ktorý do rockového štýlu vniesli.
Vypraté kombinézy so štylizovaným eSkom a každá tvár pod inou maskou. Kto by nepoznal drsňáčikov otierajúcich sa o mainstream, ktorých hlavnou značkou sú ich vlastné masky navrhnuté nimi.
Je to Joey s tŕňovou korunou a kvapôčkami okolo očí, Mickova transformovaná hokejová maska, perkusionisti s morbídnym Pinocciom a odporným Klaunom a spevák Corey, ktorý si kvôli prvej maske odstrihol dredy, nafarbil ich na zeleno a pripevnil ich na ňu. Špecialitou tejto utajenej iniciatívy bolo, že svoje tváre dlhú dobu neukazovali, až v krátkom filme Snuff bolo možné vidieť Coreyho tvár, pretože si zahral hlavnú úlohu.
Obdobnou kapelou sú Mushroomhead. So Slipknotom viedli nezmyselné spory o to, kto tento štýl kombinéz a masiek zaviedol ako prvý. Ich kombinézy majú zemité farby, alebo sú biele a postriekané od krvi. Masky akoby patrili k sebe, na rozdiel od predošlých utajených tvárí. Vyzerajú, že do nich niekto rezal a na bielych tvárach napokon ostali krvavé široké jazvy.
Vtipná krvavá absurdnosť a rozprávka metalistov
Krv obľubujú aj členovia Mudvayne. Pre nich sú typické cícerky krvi v neprirodzenej červenej farbe, vytekajúce z čela, ako po rane zo strelnej zbrane. S týmto prvkom humorne ladia aj jasnočervené číra na hlave a biele obleky s čiernymi motýlikmi alebo kravatami.
Ako zo škaredej strašidelnej rozprávky prišli Severania Lordi. Ich kostýmy boli inšpirované kapelou Kiss a hororovými scénkami. Ich masky a obleky sú vyrobené z penového tvárneho latexu, kombinované s plátnom, kožou a kovom a znázorňujú kombináciu fantastických bytostí vylezených z hrobu, zombie, Vikingov a rytierov v zemitých a kovových farbách.
Ďalšie časti seriálu
Elvisov kostým a rockabilly šatník, Konzervatívni rebeli, Herci v rockovom divadle, Ako sa oblieka heavy metal, Punk is not dead, Vlasy, koža, baby a motorky = glam metal, Krik nedbalej jednoduchosti, Šediny rocku, Temná subkultúra, Rocková bonboniéra