O tom, že rock a metal nie je len hudba, ale umenie, ktoré sa odzrkadľuje na životnom štýle, vás presvedčí tento seriál. Súčasne s gitarovými sólami, agresívnym spevom a inými fantastickými hudobnými prvkami prináša tento žáner hudby aj štýl, ktorý nie je len o dlhých vlasoch a čiernych tričkách s potlačou. Vývoj metalovej módy môžete sledovať v tomto seriáli, ktorý vás prevedie jednotlivými dych berúcimi etapami od počiatku Elvisového rock and rollu cez glamrockové kreácie osemdesiatych rokov až po súčasné alternatívne štýly.
Rock začína ovládať všetko. Kultúru, štýl, umenie. Už to nie je len pár výbušnín, ktoré zrazu vznikli z bluesu. Ľudia ho milujú, a tak začína prenikať medzi nich. To sa odráža na úžasnej štýlovej gradácii, ktorá zo sebou nesie prvé vstupy do glamouru a teatrálnosti. Dôkazom sú extrémy ako David Bowie, Kiss či Alice Cooper. Miernejší, no stále živý, nablýskaný a osobitý štýl prináša Queen na čele s výrazným Mercurym. A kdesi v tomto období sa objavujú aj prví vlasáči ako Led Zeppelin alebo Aerosmith.
Extravagantné zjavy z psychedélie
Psychedelická doba značne naďalej ovplyvňuje rockovú scénu. Pódium sa mení na divadlo, alebo filmové plátno, hru so svetlami, mozog plávajúci v mori LSD. Nie je len o farebných kostýmoch, kvetoch a množstve prelínajúcich sa obrázkov, ktoré zaviedli hippies. V tejto ére nemôžeme zabudnúť na „ružových zvrhlíkov“. Pink Floyd nezaujali špeciálnymi odevmi, no namiesto toho to boli oni, ktorí vytvorili zo scény čosi nadpozemské so značnou dávkou symboliky a elegantnej depresie. To boli oni, ktorí okolo seba postavali múr na znak odcudzenosti publika od hudobníkov. Oni vytvorili výjavy a nezabudnuteľné obrazy, jednoduchosť povýšili na niečo veľké. Typickým príkladom je cover dosky The Dark Side of the Moon s trianglom, cez ktoré sa láme svetlo. Tak prosté a zároveň tak veľkolepé.
Zjav inšpirovaný psychedelickým obdobím, ktorý určite stojí za zmienku je Peter Gabriel z kapely Genesis, ktorý pretváral sám seba na akúsi fascinujúcu surrealistickú figúrku. Jeho šialené kreácie sú niečím, čo doposiaľ nebolo videné a ťažko by sme tomu hľadali konkurenciu aj v súčasnosti. Raz líška, inokedy podivná podoba netopiera, divotvorný kvet či kosačka s klobúkom na hlave a kláskami v ústach.
V hlavnej úlohe… nalíčený ksicht
Hudobníci sa začínajú odkláňať od jednoduchej uniformity, ktorú tvoria saká. Na scénu prichádza David Bowie. Charizmatický rocker, ktorý sa skrýval pod nánosom farebného make-upu. Nebál sa namaľovať oči dymovým líčením, na pery naniesť striebornú alebo zlatú farbu, ušné lalôčiky dozdobiť nechutnými štrasovými náušnicami. Za jeho divoký stojatý účes a obleky pozostávajúce z obtiahnutých zženštilých overalov, zvonových nohavíc a saténu mu bola pridelená prezývka „rockový chameleón“.
Je úžasné, že kontrast takého absurdného štýlu, ktorý by pokojne mohol pôsobiť ako karikatúra chlapa v spojení s tvrdou muzikou, sa rozvíjal aj naďalej. Alice Cooper túto bizarnosť rozšíril o niečo hororové, temné a goth. Jeho strašidelná vizáž pozostávala z nahrubo orámovaných roztečených čiernych očí a čiernej hrivy. Boli tu akcenty lesku, vybíjania a kože, ktoré vo väčšej miere obsiahla kapela Kiss.
I keď ich vizuálne pôsobenie bolo kritikmi mnohokrát označené ako pózerské, kapela si z toho nič nerobila. Táto odvaha dokazovaná čiernymi oblečkami s výstrihmi, lesklým charakterom, topánkami na vysokých platformách, pomaľovanými tvárami a úchylným vystrkovaním karmínovočerveného jazyka, sa nedá neobdivovať.
Potomkovia kráľovnej a známi Švédi
Nie nadarmo si dali šľachtický titul. Hlavná postava tejto štvorky, ktorá dostávala do varu celé štadióny, Freddie Mercury, sa veľakrát pasovala do tejto pozície skrz outfit. Nemálo ráz si obliekol červený kráľovský plášť olemovaný bielym pásom kožušiny s obrovskou korunou. Jeho typickým módnym prejavom boli štylizované vojensky pôsobiace zvrchníky s lesklými elementmi v najrôznejších farbách, doplnené o zvonové nohavice.
Nasledovania hodný je aj overal s kosým čierno-bielym károvaným vzorom, vyzerajúci ako pokrivená šachovnica. Obliekal si aj obtiahnuté bledé, alebo biele džínsy s jednoduchým obtiahnutým tielkom či vtedy mimoriadne nadčasové tričko s logom Supermana. Civilnejší imidž doplnil o opasok s ligotavým vybíjaním. Na Freddieho sa nedá zabudnúť ani pre jeho pôvabné fúziská.
Nebolo by fér nespomenúť v tejto sekcii aj švédsku štvoricu Abbu naladenú na značne popovejšiu vlnu. Zatiaľ čo ženská časť osadenstva sa stala ikonami vtedajšieho štýlu, muži vyvolávali skôr módnymi kreáciami smiech. Pre Abbu bolo typické ladenie. Farby, ktoré mali Agnetha a Frida mali aj chlapi a napokon sa táto skutočnosť formovala aj všeobecnejšie. Teda, čo mali oblečené baby, to si obliekli aj Benny a Björn.
Zaviedli populárne tričko-šaty s hravými motívmi, biele overaly s tunikami, alebo prekombinované zvonové nohavice s gýčovými volánikmi v dolnej časti. Často sa trblietali v metalických odleskoch a obúvali do čižiem s platformami. Ako ženy, tak aj muži. A potom ešte mali tú slávnu fotku, kde sú všetci štyria zabalení v alobale. Veď čo už je viac glam ako striebristá hliníková fólia?
Prví vlasáči
Muži z Led Zeppelin neboli ďalšími umiernenými chlapcami s hríbikmi na hlavách. Svetu priniesli typickejšiu podobu základnej metalovej podoby, ktorá sa nosí dodnes – dlhé vlasy. Súčasťou ich imidžu bola klasická podoba osemdesiatych rokov, a to dlhé zvonové nohavice, šatky a džínsy. V nich pôsobili ako drsní suveréni s rukami vo vreckách.
Podobným štýlovým odvarom sú rockeri z Aerosmith. Spevák Steven Tyler je obdobou Micka Jaggera z Rolling Stones, tiež chlap s výraznými črtami tváre. Táto kapela mixovala divšie glam prvky s umiernenejšími rock prvkami, využívajúc motorkársky štýl.
Ďalšie časti seriálu
Elvisov kostým a rockabilly šatník, Konzervatívni rebeli, Ako sa oblieka heavy metal, Punk is not dead, Vlasy, koža, baby a motorky = glam metal, Krik nedbalej jednoduchosti, Šediny rocku, Temná subkultúra, Výkriky zo záhrobia, Rocková bonboniéra