Ponúkame filmy dokumentárne i hrané, staré aj novšie. Je z čoho vyberať.
HEAVY METAL (1981)
Animovaný sci-fi fantasy horor. Takáto zaujímavá kombinácia sa vyskytuje v starom filme, ktorého názov bol inšpirovaný rovnomenným časopisom. Film sľubuje pestrý filmový zážitok, ktorý spája nielen filmové, ale i hudobné a výtvarné prevedenie.
THIS IS SPINAL TAP (1984) / TOTO JE SPINAL TAP
Hudobná komédia spod režisérskej taktovky Roba Reinera. Ten sa rozhodol natočiť dokument o najhlasnejšej kapele na svete. Film nás zavedie do zákulisia hudobného biznisu a zložitých medziľudských vzťahov. Tie prejdú počas natáčania zásadným vývojom. Vážne veci sú okorenené humorom a emóciami.
TRICK OR TREAT (1986)
Známe heslo v amerických krajinách, ktoré oslavujú Halloween. V tom čase vyrážajú do ulíc rôzne masky a monštrá, medzi nimi aj metalisti. Hororová hudobná komédia sľubuje nevšedný zážitok.
THE DECLINE OF WESTERN CIVILIZATION PART II: THE METAL YEARS (1988)
Dokumentárny film, ktorý zobrazuje metalovú scénu v Los Angeles v období 1986-1988. Nájdeme v ňom zvučné mená, ktoré ovplyvňovali gitarovú muziku v tom čase a vlastne aj v súčasnosti: Alice Cooper, Aerosmith, Ozzy Osbourne, Dave Mustaine či Paul Stanley.
HEAVY METAL IN BAGHDAD (2007)
Konečne načrieme aj do novších dôb filmov, ktoré sa týkajú tvrdej muziky. Američania a Kanaďania natočili dokument o kapele Acrassicauda. Nebolo by na tom nič nezvyčajné, keby kapela nebola z mesta Bagdad. Tu je ďalší z dôkazov, že aj v 21. storočí v niektorých krajinách vládne neslobodný režim až totalita.
Dokument zobrazuje kapelu od pádu režimu diktátora Saddama Husseina. Film sa premietal aj na Medzinárodom filmovom festivale v Toronte.
ANVIL! THE STORY OF ANVIL (2008)
Hudobný dokument o priateľstve dvoch veteránov, ktorých spojila spoločná kapela. Anvil bola populárna skupina v 80. rokoch. Na istý čas zo scény zmizla, aby sa potom vrátila do hudby znova.
UNTIL THE LIGHTS TAKES US (2008)
Všetci vieme, aká bola škandinávska scéna v ranných 90. rokoch. Situácie, ktoré sa vtedy odohrávali, rezonujú ešte dodnes. Podpaľovanie kostolov a vraždy.
Režiséri Aaron Aites a Audrey Ewell natočili dokument o týchto udalostiach prostredníctvom rozhovorov s najvýznamnejšími osobnosťami scény Fenrizom, Vargom Vikernesom a mnohými ďalšími.
EVIL DEAD (2013)
Vysporiadanie s drogovou závislosťou v opustenom domove, kde sa odohrávajú temné obrady. Mia sa snaží skoncovať s drogami, a tak požiada svojho brata a troch priateľov, aby s ňou išli na výlet do rodinnej chaty.
V opustenej chate pätica mladých ľudí zistí, že sa do nej niekto vlámal. Lupič premenil dom na miesto, kde je oltár a všetko nasvedčuje tomu, že sa tam konajú satanské rituály. Mia bojuje so svojimi démonmi pri abstinenčných príznakoch. Opustená chata v lesoch, v ktorých začne zúriť nepriaznivé počasie, uväzní jej obyvateľov a situácia sa začne ešte viac komplikovať, keď začnú pochybovať jeden o druhom.
METALLICA: THROUGH THE NEVER (2013)
Legendárna Metallica priniesla v roku 2013 ďalší filmové spracovanie. Kultová skladba z prelomového Black Albumu nesie aj názov filmu. Vo filmovom spracovaní sledujeme mladého Tripa, ktorý na živom koncerte musí splniť nebezpečnú tajnú misiu. Je jasné, že sa bavíme o jednom z najlepších koncertov Metallicy. Neštandardný príbeh je doplnený atraktívnymi zábermi z vystúpenia, ktoré snímalo 24 kamier naraz.
DEATHGASM (2015)
Brodie sa presťahuje do iného mesta. Narazí na Zakka a zblíži ich metalová hudba. Založia spolu kapelu a ako outsideri bojujú so stredoškolskými konvenciami. Ich hudba privolá démonov. Tí posadnú ich príbuzných a spolužiakov, ktorí sa následne menia na vraždiace monštrá. Brodie a Zakk musia zastaviť zlé sily skôr, než vyhubia celé ľudstvo.
Použité zdroje:
https://www.bfi.org.uk/news-opinion/news-bfi/lists/10-great-films-metal-fans