Od 12. októbra 1990 vďaka valnému zhromaždeniu v Helsinkách považujeme 12. október za Medzinárodný deň zborového spevu. Tento „hudobný sviatok“ bol vyhlásený Medzinárodnou federáciou pre zborovú hudbu (IFCM). Práve zborový spev zahral neoddeliteľnú úlohu v desiatkach rockových piesní. Správne zložená a umiestnená zborová hudba umožnila poslucháčom na celej Zemi prežiť výnimočný zážitok, aký poskytuje táto možno trochu nezvyčajná kombinácia. Tu je výber niekoľkých rockových hitov, ktoré tento zážitok ponúkajú.
The Rolling Stones – You Can´t Always Get What You Want
Skladba z ich albumu Let It Breed z roku 1969 je považovaná za stý najlepší rockový hit všetkých čias podľa časopisu Rolling Stone. Pieseň v tomto prípade otvára zbor, no platí to len v prípade albumovej verzie a počujeme v ňom londýnsky Bachov zbor. Spievalo v ňom 60 detí, no nahrávka bola upravená tak, aby to znelo, že ich tam je oveľa viac. Inšpiráciu na túto pieseň mala údajne ponúknuť drogová závislosť vtedajšej priateľky Micka Jaggera. Skladbu použil Donald Trump vo svojej volebnej kampani, na čo Mick Jagger reagoval na Twitteri a nebol touto skutočnosťou vôbec nadšený.
Pink Floyd – Another Brick In The Wall Part 2
Another Brick In The Wall vo všeobecnosti je sériou troch piesní, ktoré boli zložené v súvislosti s operou a albumom The Wall. Konkrétne druhá časť tejto série je protestom proti príliš tvrdému školskému systému. Bola nominovaná na cenu Grammy a umiestnila sa na 375. mieste rebríčka 500 najlepších hitov všetkých čias časopisu Rolling Stone. V piesni druhú slohu spievajú deti zo školy v Ilsingtone v Anglicku, keďže škola bola blízko štúdia, kde sa nahrávalo. Zbor bol vytvorený z 23 detí vo veku medzi 13 a 15 rokov. Rovnako ako pri predchádzajúcej piesni od The Rolling Stones, nahrávka bola upravená, a tak máme pri počúvaní pocit, že ich je tam viac. Veta „We don´t need no education“ je vlastne gramatický nesprávna, ide o dvojitý zápor, a teda z neho vyplýva „We need education.“ (Potrebujeme vzdelanie.) Škótsky učiteľ, ktorého v nahrávke počujeme, sa objavuje aj v piesni The Hero´s Return z ich ďalšieho štúdiového albumu. Naráža pri tom na mužov, ktorí sa vrátili z vojny a keďže nemali inú možnosť, začali pracovať ako učitelia.
Queen – Somebody To Love
Tak ako každý aj Queeni chceli v živote nájsť svoju lásku. A tak sa v roku 1976 na albume A Day At The Races objavila pieseň Somebody To Love. Často sa stretávame s názorom, že je veľmi podobná ich veľdielu Bohemian Rhapsody. V tej však bol použitý klasický zbor, zatiaľ čo v skladbe Somebody To Love sa skupina Queen zmenila na gospelový zbor. Freddie Mercury bol výrazne ovplyvnený svojou láskou a obdivom k Arethe Franklin. Pravdepodobne sa však často cítil osamelo, keďže text piesne hovorí o mužovi, ktorý sa rozpráva s Bohom, tvrdo pracuje, no aj tak sa mu nedarí nájsť lásku, avšak v závere sa rozhodne neprestať dúfať a nepoddať sa. Navyše samotný Freddie ju považoval za svoju najobľúbenejšiu z tých, ktoré kedy napísal. Dočkala sa aj niekoľkých filmových a televíznych prespievaní, napríklad herečkou Anne Hathaway kvôli filmu Zakliata Ella, v ktorom si zahrala hlavnú úlohu.
Red Hot Chili Peppers – Under The Bridge
Druhá najhranejšia skladba na koncertoch po Give It Away – Under The Bridge – vyšla v roku 1992 na albume Blood Sugar Sex Magik. Umiestnila sa na druhom mieste v rebríčku Billboard Hot 100 a bola certifikovaná platinovou platňou RIAA. Pôvodne však išlo o báseň, ktorú si Anthony Kiedis napísal sám pre seba v období jeho heroínovej závislosti a samoty. Takisto ňou referoval na miesto, kde si chodil kupovať drogy. Producent Rick Rubin ju našiel a presvedčil ho, že by z nej mohla byť výborná pieseň. Anthony vo svojej knihe Scar Tissue vysvetlil, že v období po smrti gitaristu Hillela Slovaka (1990) sa začal cítiť sám aj kvôli tomu, že medzi Johnom Frusciantem a Fleaom sa začalo budovať priateľstvo. Kvôli svojej drogovej závislosti sa im Anthony vzďaľoval a aj preto vzniklo „Sometimes I feel like I don´t have a partner…“ (Niekedy sa cítim, ako keby som nemal partnera…). Zbor sa v tejto piesni objavuje až v druhej polovici. V skutočnosti ide o mamu Johna Fruscianteho, ktorá zborovú časť naspievala spoločne so svojimi dvomi priateľkami z kostola.
Me And That Man – Cross My Heart And Hope To Die
Kapela Me And That Man je sólovým projektom Poliaka Adama Nergala Darskiho, ktorý je predovšetkým známy ako frontman metalovej skupiny Benemoth. Adam sa spojil s Johnom Porterom a začali spolu vytvárať mix country, blues a folku. Ich debutový album Songs Of Love And Death vyšiel 24. marca 2017 a obsahuje 10 skladieb. V skladbe Cross My Heart And Hope To Die máme možnosť počuť detský zbor a údajne našli inšpiráciu použiť detský zbor u herca Ryana Goslinga.
A na ktorú pieseň so speváckym zborom si spomeniete vy?
Použité zdroje:
Foto: YouTube